Svensk Musikvår: Mina drömmars okända stationer

Stockholms Saxofonkvartett har beställt, fått skrivet för sig och uruppfört hundratals verk under de decennier som ensemblen varit aktiv. Här presenteras tre sådana verk från de senaste åren, varav ett har en särskilt brännande samtidsanknytning.

Säsong 2022/2023
Datum har passerat
Berwaldhallen
35 min

När den iranske kompositören Aftab Darvishi träffade Stockholms Saxofonkvartett i Teheran 2016 lär ljuv musik av det metaforiska slaget ha uppstått på kort tid. Åtminstone resulterade det i att Darvishi fick komma till Stockholm ett par år senare som en del i ett projekt för att skriva ny musik till saxofonkvartetten. För Darvishis del resulterade det i Hidden Dream, ett verk inspirerat av de orättvisa förhållanden som kvinnliga konstnärer i Iran lever under, jämfört med deras manliga kollegor. Mot bakgrund av fyra månaders blodiga men oerhört tappra protester mot den iranska regimen är Hidden Dream ett verk vars utgångspunkt är särskilt angelägen.

Återkommande inslag i den finsk-karelske poeten och författaren Eeva Kilpis verk är motsättningar, förändring, kärlek och död. Thomas Lindahl har valt dikter ur tre olika diktsamlingar till det flersatsiga verket Mina drömmars okända stationer. Dikterna behandlar så vitt skilda företeelser som människans komplexa samexistens med växter och andra djur och den vardagliga sexualiteten, med all dess banaliteter och bekymmer. Fastän sångsolisten Linnéa Andreassen växlar mellan sång och recitation har tonsättaren velat undvika att fastna i musikteater, på bekostnad av det intima och självutlämnande i Kilpis poesi.

Programmet inleds med en ny version av ett verk som i original har blivit ett repertoarverk. Anders Hillborg, en av landets mest kända levande tonsättare, omarbetade härom året sin Brass Quintet för Stockholms Saxofonkvartett. Originalet uruppfördes för 25 år sedan av Stockholms Kammarbrass och har sedan dess tagits upp av brasskvintetter runt om i världen. Det är inte osannolikt att Sax Quartet kommer att få samma spridning; musiken är lekfull och svängig att lyssna på, och verkar dessutom vara lika rolig för musikerna att spela.

Text: David Saulesco

Missa inte konserten Radiokören: Ligeti 100 år som ges i Berwaldhallen samma kväll med start kl 18:00. Läs mer och köp din biljett här.

Kommande konserter

  • En blyertsillustration av Robert Schumann mot en ljusrosa bakgrund. Bilden kantas till höger och vänster av körsbärsblom och en citronfjäril.
    Fullsatt
    30 april
    130 - 475 kr

    Schumanns vårsymfoni

    Naturen står i centrum när Magnus Fryklund leder Radiokören och Sveriges Radios Symfoniorkester i ett romantiskt vårdoftande program genomsyrat av poesins omvälvande kraft.
    Läs mer
  • Fullsatt
    3 maj
    270 - 495 kr

    Happy Voices med Gabriel Forss & Jill Johnson

    Upplev total sångglädje med kören Happy Voices under ledning av Gabriel Forss med gästartist Jill Johnson.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    7, 8, 10 maj
    130 - 475 kr

    Carmina Burana

    Carl Orffs ikoniska kantat Carmina Burana med Yi-Chen Lin, Radiokören och solisterna Karolina Bengtsson, Tobias Westman och David Risberg.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    9 maj
    130 - 475 kr

    Carmina Burana & Emmy Lindströms Rösaring

    Carl Orffs ikoniska kantat Carmina Burana och uruppförande av Emmy Lindströms Rösaring – konsert för orkester.
    Läs mer & biljetter